Ātriju mirgošana (AM) ir biežākā ilgstoši pastāvoša aritmija, kas ir sastopama 1-2% iedzīvotāju. Permanentas AM (PAM) pacientu neinvazīvajā riska novērtēšanā balstoties uz EKG šobrīd tiek analizēti sirdsdarbības frekvence (SF), kambaru ritma traucējumi, QRS kompleksa platums. Dotās EKG diennakts (Holtera) monitorēšanas (HM) datu retrospektīvās analīzes mērķis ir pētīt neinvazīvos mirstības riska priekšvēstnešus PAM pacientiem.
Metodes
Analīzē tika iekļauti 40 PAM pacientu (miruši 12 pacienti, 4 vīrieši, vidējais vecums (SN) – 80 (8.0) gadi, dzīvi – 24 pacienti, 10 vīrieši, vidējais vecums 73 (9.5) gadi) HM atkārtotie pieraksti, kas bija veikti 2007 – 2010 gados (novērošana – 47 (8.4) mēneši, minimāli 3 gadi). Primārais galamērķis – kopējā mirstība. Diennakts (d/n) SF mainīguma parametri (vidējās dienas un nakts SF attiecība un starpība, maksimālās un minimālās SF attiecība un starpība) bija aprēķināti un salīdzināti starp pirmā un otrā izmeklējuma datiem mirušo un dzīvo pacientu grupās pielietojot divu atkarīgo izlašu t-testa, Pīrsona korelāciju koeficienta un ROC līkņu analīzi.
Rezultāti
Visi aprēķinātie un salīdzinātie SF d/n mainīguma parametri otrajā izmeklējumā bija statistiski ticami zemāki mirušo pacientu grupā (vidējās dienas un nakts SF attiecība, p=0.001, vidējās dienas un nakts SF starpība, p=0.01, maksimālās un minimālās SF attiecība, p=0.004, maksimālās un minimālās SF starpība, p=0.03), dzīvo pacientu grupā pirmā un otrā izmeklējuma dati statistiski ticami neatšķīrās (p>0.05).
Secinājumi
1. Sirdsdarbības frekvences diennakts mainīguma samazināšanās permanentas AM pacientiem ir saistīta ar augstāku mirstības risku.
2. Diennakts SF mainīguma izmaiņu novērtēšana dinamikā var būt pielietojama permanentas AM pacientu mirstības riska novērtēšanā.
Atslēgas vārdi
Diennakts sirdsdarbības frekvences mainīgums, mirstības risks, permanenta ātriju mirgošana