Psoriāze ir hroniska, iekaisīga, heterogēna ādas slimība, kura ievērojami ietekmē dzīves kvalitāti un pacienta vispārējo veselības stāvokli. Psoriāzes patoģenēze pilnībā nav izskaidrota, bet tai ir raksturīgas plašas ģenētiskās un imunoloģiskās izmaiņas. Ir novērota cieša saikne starp ādu un nervu sistēmu, bieži tieši pirmā psoriāzes epizode vai straujš slimības simptomu pieaugums seko izteikta stresa epizodei, tādēļ neiropeptīdu klātbūtnei psoriāzes pacienta ādā ir būtiska nozīme.
Par darba mērķi tika izvirzīta imūnhistoķīmiska neiropeptīdu noteikšana pacienta ādā.
Metodes
Pētījumā tika iekļauti 40 pacienti, kas atbilda iepriekš izveidotiem atlases kritērijiem. Izvēlētie pacienti bija vecumā no 18 līdz 70 gadiem ar iepriekš klīniski un histoloģiski apstiprinātu diagnozi Psoriasis vulgaris. Lokālā lidokaīna anestēzijā veiktas rutīnas 3 mm punch ādas biopsijas materiāls tika fiksēts Stefanini šķīdumā, atūdeņots un ieguldīts parafīnā. No katra audu parauga pagatavotie griezumi pārskatam tika nokrāsoti ar hematoksilīnu un eozīnu. Imūnhistoķīmiski audos noteicām proteīna gēna produktu 9.5 (PGP 9.5), kalcitonīna gēna saistīto peptīdu (CGRP) un P vielu. Iegūtie imūnhistoķīmijas dati tika izvērtēti puskvantitatīvi. Rezultātu vizuālai attēlošanai izmantojām Leica DC 300F digitālo kameru un attēlu vizualizācijas programmu Image Pro Plus.
Rezultāti
Pārskata griezumos konstatējām izteiktu iekaisuma šūnu infiltrāciju subepiteliāli, epidermas bazālā slāņa proliferāciju un parakeratozi, Munro mikroabscesa, epitelioīdo šūnu un makrofāgu klātbūtni. Bija vērojama arteriolu sklerotizācija un ekrīno sviedru dziedzeru vakuolizācija. PGP 9.5 un CGRP saturošas nervšķiedras tika konstatētas visu pacientu ādas biopsijas materiālā robežās no maz līdz ļoti daudz pozitīvo struktūru redzes laukā ar izteiktu nervu šķiedru kūlīšu daudzumu, smalku nervšķiedru inervāciju subepiteliālajā rajonā, kā arī ļoti izteiktu epitēlija un sviedru dziedzeru inervāciju. P viela tika konstatēta tikai atsevišķās nervu šķiedrās daļai no iegūtajiem audu paraugiem.
Secinājumi
Psoriāzes pacienta ādā vērojama izteikta neiropeptīdu klātbūtne. PGP 9.5 un CGRP ir nozīmīgi neiropeptīdi psoriāzes iekaisuma norisē, taču tahikinīnu līdzdalība nav izteikta, kas norāda uz neirogēnā iekaisuma trūkumu.
Atslēgas vārdi
neiropeptīdi; ādas inervācija; psoriāze.
Autori
Veids
Zin. grāds
Vārds
Uzvārds
Darbavieta(s)
Pirm.
Dr.
Elga
Sidhoma
Rīgas Stradiņa universitāte, Anatomijas un antropoloģijas institūts
Prez.
Dr.
Elga
Sidhoma
Rīgas Stradiņa universitāte, Anatomijas un antropoloģijas institūts
Cits
Dr. habil. med., profesore
Māra
Pilmane
Rīgas Stradiņa universitāte, Anatomijas un antropoloģijas institūts
Cits
Dr. med., asoc. profesors
Jānis
Ķīsis
Rīgas Stradiņa universitāte, Infektoloģijas un dermatoloģijas katedra