OPERĒTO PACIENTU AR DZEMDES MIOMU RAKSTUROJUMS UN DZĪVES KVALITĀTES ASPEKTI.
Pamatinformācija
Uterīnie fibroīdi jeb dzemdes mioma ir dzemdes gludās muskulatūras labdabīgi veidojumi, tie ir sastopami 20 – 40% reproduktīvā vecuma sievietēm. Dzemdes mioma biežāk sastopama sievietēm ar paaugstināta ķermeņa masas indeksu, tā nereti rada pastiprinātu asiņošanu menstruāciju laikā un simptomus, kas saistīti ar apkārtējo orgānu nospiedumu. Miomas pacientu raksturojošie parametri un dzīves kvalitātes aspekti Latvijā līdz šim nav pētīti. Darba mērķis. Noskaidrot pacientu, kam veikta dzemdes miomas operācija, raksturojošos rādītājus, operatīvās terapijas apjomu un pacientu dzīves kvalitātes rādītājus.
Metodes
Darba mērķis. Noskaidrot pacientu, kam veikta dzemdes miomas operācija, raksturojošos rādītājus, operatīvās terapijas apjomu un pacientu dzīves kvalitātes rādītājus.
Rezultāti
Pētījuma ietvaros tika aptaujātas 150 pacientes, 117 anketas tika iekļautas datu analīzē. Pacientu vidējais vecums bija 45,2 (±7,5) gadi, ar vidējo ĶMI 26,8. Lielākajai daļai pacientu (n=110) bija normāls menstruālais cikls (27,3 dienas) ar vidējo asiņošanas ilgumu 5,51 diena. Vismaz viena grūtniecība bijusi 103 (88,9%) pacientēm, ar vidējo grūtniecību skaitu 3,6 (±2,2). Visbiežākais iemesls operācijai bija miomas strauja augšana (n=69; 59%) un stipra asiņošana menstruāciju laikā (n=64; 55.2%). Visbiežāk pielietotā operācija bija dzemdes supravagināla amputācija (58,8%) un konservatīva miomektomija (13,7%). Tikai 4,9% pacientu veikta laparoskopiska histerektomija.
Secinājumi
Lielākā daļa miomas pacientu, kurām veikta dzemdes miomas operatīva terapija ir perimenopauzālā vecumā. Pacientēm raksturīgs virssvars un netraucēta auglība. Lielākajai daļai pacientu veikta radikāla operācija un laparoskopijas izmantošana operatīvai ārstēšanai ir reta. Datu analīze tēžu iesniegšanas brīdī vēl turpinās.