Patogēno sēnīšu izraisīts nagu bojājums jeb onihomikoze joprojām ir liela problēma mūsdienu dermatoloģijā. Latvijā onihomikozes diagnostikai izmanto tiešās mikroskopijas un uzsējuma metodi.
Mūsu darba grupas PILOT pētījuma dati parāda 50 % negatīvu uzsējumu rezultātu. Pasaules standarts paredz atkārtotus uzsējumus šajos gadījumos līdz patogēnais ierosinātājs ir identificēts. Šie izmeklējumi aizņem daudz laika un pacients vairāku mēnešu garumā nevar uzsākt etiopatoģenētisku terapiju.
Ļoti bieži onihomikozes skartie nagi ir jāatšķir no citām nagus deformējošām patoloģijām (bez citām ādas izpausmēm), piemēram, psoriāzes vai sarkanās plakanās mezgliņēdes, lai nerastos situācijas, ka pacients tiek „ārstēts” no viltus onihomikozes vairāku mēnešu garumā. Šajos gadījumos ļoti noderīgs izmeklējums ir naga biopsija. Pasaules praksē šī metode nav plaši pielietojama, jo prasa laiku, ķirurģijas iemaņas, kā arī līdzdalību no pacienta puses.
Metodes
Pētījumam tika izvēlēti 32 pacienti ar klīniski izmainītiem nagiem, neārstēti. Diferenciāldiagnoze bija psoriasis bez ādas izpausmēm vai onychomycosis. Pacientiem tika ņemtas naga punch biopsijas 5 mm diametrā. Pagatavotie griezumi tika nokrāsoti ar hematoksilīnu un eozīnu, kā arī tiem tika veikta Periodic acid-Schiff (PAS) un Warthin-Starry reakcija. Izmantojot iegūto materiālu tika nodrošināti arī standarta mikoloģiskie izmeklējumi.
Rezultāti
22 pacientiem tika aptiprināta onihomikozes diagnoze histoloģiski, pārējiem noteica psoriāzes diagnozi. Krāsojumā ar hematoksilīnu un eozīnu onihomikozes gadījumos redzēja perēkļainu epidermas granulozā slāņa hipertrofiju, fokālu akantozi, parakeratozes perēkļus ar homogēniem, eozinofīliem elementiem. Dermā vēroja tūsku, difūzu limfocitāru infiltrāciju. PAS reakcijā bija skaidri redzami gan apaļīgi, homogēni, eozinofīli elementi, gan arī gareniskas sīku lodveida sēņu elementu virtenes.
Mikoloģisku izmeklējumu rezultāti ne visos gadījumos uzrādīja sēnīšu klātbūtni vai arī pie pozitīvas mikroskopijas vēroja negatīvu uzsējuma rezultātu.
Veicot Warthin–Starry krāsojumu histoloģijas preparātus nokrāsoja izmantojot sudraba nitrātu, kas vizualizēja mikroorganismus tumši brūnā līdz melnā krāsā uz gaiši dzeltenīga fona.
Secinājumi
Klīniski izmainīta naga histoloģiska izmeklējuma un PAS reakcijas kombinācija ir ļoti precīza metode onihomikozes diagnostikai. Izmeklējums prasa mazāk laika nekā uzsējums un neprasa atkārtojumus.
Atslēgas vārdi
onihomikoze, PAS reakcija, KOH tests, Warthin-Starry reakcija
Autori
Veids
Zin. grāds
Vārds
Uzvārds
Darbavieta(s)
Iesn.
dr.
Olga
Zaikovska
SIA "J. Ķīsis"
Prez.
Dr.
Olga
Zaikoivska
SIA "J.Ķīsis"
Cits
Prof.
Māra
Pilmane
Rīgas Stradiņa universitāte, Anatomijas un antropoloģijas institūts
Cits
Asoc. prof.
Jānis
Ķīsis
Rīgas Stradiņa universitāte, Infektoloģijas un dermatoloģijas katedra