ERGONOMIKAS NOZĪME MUSKUĻU SKELETA, SAISTAUDU SISTĒMAS SLIMĪBU PROFILAKSĒ
Pamatinformācija
Ievads. Ergonomika Latvijā ir attīstības stadijā. Saskaņā ar statistikas datiem pēdējo gadu laikā strauji pieaug muskuļu, skeleta un saistaudu sistēmas slimības nodarbinātajiem dažādās tautsaimniecības nozarēs. Ergonomiskiem riskiem darbā netiek pievērsta pienācīga uzmanība. Nodarbinātie cieš no pārslodzes darbā, piespiedu ķermeņa pozām, ilgstošām darba stundām, aizvien pieaugošas darba intensitātes, nereti - no psihoemocionāla stresa darbā.
Darba mērķis. Pētīt ergonomisko risku ietekmi uz muskuļu, skeleta un saistaudu sistēmu nodarbinātiem birojos un izstrādāt preventīvus pasākumus.
Metodes
Materiāli un metodes. Pētījumā piedalījās 300 biroja darbinieki. Veikta aptauja un intervijas.
Fiziskās slodzes novērtēšanai lietota Slodzes galveno rādītāju metode (SGR). Ķermeņa daļu un pozas slodzes noteikšanai lietota Ātrās ekspozīcijas kontroles metode (ĀEK). Muskuļu biomehānisko parametru noteikšanai pirms un pēc darba lietota mēriekārta MYOTON-3. Datu statiskā analīze veikta ar SPSS.11 programma un citām vispārpieņemtām datu apstrādes metodēm.
Rezultāti
Aptaujas rezultāti uzrādīja, ka nodarbinātie sūdzas par pastāvīgu sasprindzinājumu kājās, muguras augšdaļā, plecu joslā un plaukstas pamatnē (79%). Redzes diskomfortu darba laikā un pēc darba atzīmē 76% aptaujāto. Rezultāti pēc SGR metodes uzrāda, ka fiziskās slodzes riska pakāpe darbiniekiem pie datora atbilst I riska pakāpei, kas nerada draudus veselībai un īpaši preventīvie pasākumi nav nepieciešami. Vērtējums pēc ĀEK metodes apstiprina aptaujā iegūtos datus – slodze muguras augšdaļai, plecu joslai un plaukstas pamatnei veido attiecīgi 52, 40 un 37 punktus. Novērtējot muskuļu tonusu, secināts, ka tas ir paaugstināts šādās muskuļu grupās: m. flexor carpi radialis, m. tibialis anterior, m. trapezius.
Secinājumi
Pētītie darbinieki ikdienas darbā pakļauti intensīvam darbam piespiedu pozā. Atsevišķas muskuļu grupas darba laikā ir paaugstinātā tonusā un nespēj pielāgoties darba slodzei. Izstrādātie preventīvie pasākumi vērsti uz darba organizācijas uzlabošanu, nogurušo muskuļu grupu atslodzi un darbinieku izglītošanu veselības veicināšanā.