PERINATĀLĀS APRŪPES RĀDĪTĀJU ANALĪZE III LĪMEŅA PERINATĀLĀS APRŪPES CENTROS LATVIJĀ UN SPĀNIJĀ
Pamatinformācija
Perinatālā mirstība tiek uzskatīta par vienu no svarīgākajiem antenatālās un perinatālās aprūpes kvalitātes indikatoriem. Latvijā tā ir viena no augstākajām Eiropā, radot jautājumus par perinatālās aprūpes sistēmas kvalitāti, par to, ko mēs darām savādāk nekā citur, un vai iespējams uzlabot šo rādītāju.
Darba mērķis ir analizēt un salīdzināt divu Latvijas un Spānijas III līmeņa perinatālās aprūpes centru perinatālās aprūpes rādītājus, lai noskaidrotu iespējamos atšķirību rašanās cēloņus, kā šīs atšķirības ietekmē perinatālo iznākumu, piedāvātu ieteikumus rezultātu uzlabošanai.
Šajos perinatālās aprūpes centros pastāv statistiski ticama atšķirība starp nedzīvi dzimušo daudzumu, kopējo perinatālo mirstību; visu un plānveida veikto ķeizargriezienu biežumu; vaginālu spontānu, operatīvu vaginālu dzemdību biežumu; vakuumekstrakcijas, dzemdību stangu lietošanas biežumu; dzemdību anestēzijas izmantošanu vaginālās dzemdībās. Nav statistiski ticama atšķirība starp agrīnu neonatālu mirstību, akūti veikto ķeizargriezienu biežumu.
Secinājumi
PSKUS un visā Latvijā būtu nepieciešams veikt kvalitatīvu perinatālās mirstības auditu. Šajā pētījumā pirmo reizi bijusi iespēja starptautiski salīdzināt pēc struktūras vienādus perinatālās aprūpes centrus. 2008.–2010.gada laikā perinatālās mirstības rādītāji PSKUS ir samazinājušies, tos vēl samazināt varētu uzlabojot antenatālās aprūpes kvalitāti, sociāli-ekonomisko situāciju valstī. Jaundzimušo aprūpe PSKUS un Hospital Materno-Infantil tiek nodrošināta augstākajā līmenī. Epidurālās anestēzijas lietošanu pēc pacientes pieprasījuma ietekmē ekonomiskie aspekti. Epidurālās anestēzijas lietošana ir saistīta ar palielinātu instrumentālu vaginālo dzemdību nepieciešamības risku, bet tās lietošana nepalielina akūtas ķeizargrieziena operācijas nepieciešamības risku.