DISLIPIDĒMIJAS ANALĪZE UN ĀRSTĒŠANA ĢIMENES ĀRSTA PRAKSĒ.
Pamatinformācija
Latvijā vismaz 50% no kopējās mirstības ir saistīti ar kardiovaskulāriem (KV) notikumiem. Dislipidēmija ir saistīta ar aterosklerozes patoģenēzi un ir viens no galvenajiem riska faktoriem (RF), kas paaugstina KVS - koronārās sirds slimības (KSS), perifēro artēriju slimības (PAS) un cerebrovaskulārās slimības (CVS) risku. Pētījuma mērķis: novērtēt ģimenes ārsta prakses pacientu dislipidēmiju, tās mijiedarbību ar nelipīdu KVS RF un nelabvēlīgo lipīdu spektra izmaiņu ārstēšanu.
Metodes
Pētījums veikts RSU TIF Rezidentūras studiju Ģimenes medicīnas specialitātes apmācības procesa ietvaros SIA „RSU Ambulance”, izvērtējot pacientu lipīdu spektra izmaiņas, dislipidēmijas un nelipīdu RF savstarpējo saistību un kopējo ietekmi KVS un KV notikumu attīstībā, kā arī novērtējot izmantotās dislipidēmijas terapijas metodes un to efektivitāti. Pētījumā izmantoti 45 pacientu demogrāfiskie rādītāji: dzimums, vecums, augums, svars, kā arī arteriālais asinsspiediens, kaitīgo ieradumu (smēķēšana) un blakusslimību (arteriālā hipertensija (AH), glikozes tolerances traucējumi, cukura diabēts, KSS, CVS, PAS) esamība. Iekļaušanas kritēriji: vecums >= 45 gadi; kopējā holesterīna (KH), zema blīvuma lipoproteīnu (ZBLP), augsta blīvuma lipoproteīnu (ABLP) un triglicerīdu (TG) sākuma un beigu spektra rādītāji asinīs tukšā dūšā.
Rezultāti
Pētījuma sākumā dislipidēmijas pacientiem KH bija palielināts vidēji par 39%, ZBLP par 60% un TG par 18%, bet ABLP līmenis asinīs bija normas robežās. Vīriešiem bija augstāks TG un zemāks ABLP vidējais līmenis asinīs, bet KH un ZBLP augstāki bija sievietēm. Vairumam dislipidēmijas pacientu bija palielināts ķermeņa svars, un lielākai daļai smēķētāju konstatēja kādu no KV notikumiem. Dislipidēmijas terapija ir bijusi efektīva: KH, ZBLP un TG vidējais līmenis asinīs samazinājies attiecīgi par 13%, 21% un 8%, ABLP palielinājies par 2%. Tomēr, salīdzinot terapijas metodes izvēli, konstatētas būtiskas atšķirības.
Secinājumi
Dislipidēmija paaugstina KVS risku; pētāmajā vecuma grupā pastāv lipīdu spektra izmaiņu atšķirības starp dzimumiem; cilvēkiem ar palielinātu ķermeņa svaru neatkarīgi no dzimuma biežāk sastop nelabvēlīgas lipīdu spektra izmaiņas, kā arī AH un hiperglikēmiju; dislipidēmija un tādi nelipīdu RF kā smēķēšana un arī AH paaugstina KV slimību un notikumu risku; dislipidēmijas terapijā nozīme ir nemedikamentoziem pasākumiem, tomēr bieži ir nepieciešama arī medikamentoza (tai skaitā kombinēta) terapija, lai panāktu dislipidēmijas efektīvu korekciju.