CILMES ŠŪNU MARĶIERU CD34 UN NESTĪNA IZVĒRTĒJUMS BĒRNIEM AR ABPUSĒJĀM LŪPAS UN AUKSLĒJU ŠĶELTNĒM
Pamatinformācija
Mutes dobuma gļotādu veido daudzkārtains plakans epitēlijs un zemāk esošā lamina propria jeb gļotādas saistaudi. Epitēlija multipotentām cilmes šūnām, kā arī mutes dobuma gļotādas lamina propria mezenhimālās izcelsmes cilmes šūnām ir nozīme šūnu proliferācijā, diferenciācijā, audu dzīšanas un homeostāzes procesos [Calenic et al., 2010]. Cilvēka matu folikulos izolētas gan multipotentās, gan unipotentās cilmes šūnas [Amoh et al., 2009]. Publicēti dati par multipotentām nestīnu ekspresējošām cilmes šūnām cilvēka epidermā, kā arī matu folikulu ārējā epiteliālajā makstī [Kanno et al., 2013]. Lokāli kompensēta epiteliocītu un endoteliocītu proliferācija veicina mutes dobuma gļotādas šūnu homeostāzi un brūču dzīšanas procesu.
Metodes
Pētījuma mērķis bija cilmes šūnu marķieru CD34 un nestīna relatīvā sadalījuma un novietojuma imūnhistoķīmiska izpēte lūpu primāro plastiku laikā iegūtajā materiālā. Pētījumā tika iekļauti 19 pacienti ar abpusējām lūpas un aukslēju šķeltnēm. Audi tika sagatavoti, lai ar biotīna–streptavidīna imūnhistoķīmijas metodi noteiktu nestīna (trusis, kods – ab5968, 1:200, Abcam, Anglija) un CD34 (pele, kods – sc-19621, 1:200, Santa Cruz Biotechnology, Inc) ekspresiju. Pārskata ainas iegūšanai tika pielietota rutīnā histoloģijas metode, paraugi krāsoti ar hematoksilīnu un eozīnu. Struktūru daudzums tika analizēts viena griezuma piecos redzes laukos. Iegūtie imūnhistoķīmijas dati tika izvērtēti puskvantitatīvi. Audu griezumi (5 μm biezi) tika analizēti ar mikroskopu Leica DM RB (Vācija) un attēlu apstrādes programmu Image Pro Plus (6. versiju).
Rezultāti
Visos mīksto audu paraugos, kas tika ņemti lūpas primārās plastikas laikā, konstatējām daudz nestīna ekspresējošu mutes dobuma gļotādas bazālā slāņa keratinocītu, kā arī matu folikulu šūnu. Novērojām vidēji daudz nestīna ekspresējošu mutes dobuma gļotādas saistaudu šūnu. Visos gadījumos tika novērota bagātīga CD34 ekspresija endoteliocītus. Nevienā no analizētajiem paraugiem netika konstatēta CD34 ekspresija mutes dobuma gļotādas keratinocītos, kā arī matu folikulu šūnās.
Secinājumi
1) Abpusēju šķeltņu pacientu mīkstos audus raksturo izteikta nestīna lokāla ekspresija, kas norāda uz lokāli kompensētu šūnu populācijas homeostāzes klātbūtni, kā arī augstu šūnu proliferatīvo aktivitāti.
2) Kopumā abpusēju šķeltņu skartos audus raksturo bagātīga CD34 ekspresija endoteliocītos, kas norāda uz lokāli kompensētu jaunu asinsvadu veidošanās jeb angioģenēzes potenciālu.
Atslēgas vārdi
CD34, nestīns, sejas šķeltnes, bērni
Autori
Veids
Zin. grāds
Vārds
Uzvārds
Darbavieta(s)
Iesn.
Ārsts
Liene
Smane
BKUS, AAI
Pirm.
Ārsta grāds
Liene
Smane
RSU Anatomijas un antropoloģijas institūts, Morfoloģijas katedra, Bērnu KUS
Cits
Dr. habil. med., profesore, zobārste, mutes, sejas un žokļu ķirurģe
Ilze
Akota
Rīgas Stradiņa universitātes Stomatoloģijas institūts