Bronhu gļotādas morfoloģisko pārmaiņu kerelācija ar klīniskajiem datiem vieglas un vidēji smagas bronhiālās astmas pacientiem.
Pamatinformācija
Bronhiālā astma ir hroniska iekaisīga elpceļu slimība, kuras patoģenētiskie mehānismi joprojām izraisa lielu zinātnieku interesi.
Darba mērķis: Izpētīt morfoloģiskās pārmaiņas bronhu gļotādā pacientiem ar vieglu un vidēji smagu bronhiālo astmu, datus korelēt ar pacientu klīnisko atradni.
Metodes
Gaismas mikroskopijā tika izpētītas ar hematoksilīnu un eozīnu krāsotas 60 vieglas un vidēji smagas bronhiālās astmas pacientu bronhu gļotādas biopsijas.
Rezultāti
Pacientu biopsijās galvenokārt atradām gļotādu un zemgļotādu.
Izteiktāku epitēlija hiperplāziju un metaplāziju atradām (p = 0,014) pacientiem ar zemāku FEV1 un bez pierādītas alerģijas (p = 0,036). Izteiktāks bazālās membrānas sabiezējums tika atrasts pacientiem ar lielāku iekaisuma šūnu infiltrāciju bronhu gļotādā (p = 0,036), alerģiskiem un smagākas astmas pacientiem.
Eozinofilo leikocītu un limfocītu infiltrāciju atradām visās biopsijās, izteiktāku intermitējošas astmas pacientiem, smēķējošiem pacientiem un pacientiem bez inhalējamo glikokortikoīdu (IGK) terapijas, kā arī pacientiem ar smagāku gludo miocītu hiperplāziju. Izteiktākas gludo miocītu pārmaiņas atradām pacientiem ar zemāku FEV1 un smagāku bronhiālo astmu.
Raksturīgākās jaukto dziedzeru pārmaiņas bija hiperplāzija un sekretoro daļu hipertrofija. Mazo artēriju sklerozi atradām pacientiem ar smagāku bronhiālo astmu, smēķējošiem pacientiem (p = 0,051) un pacientiem ar iekaisuma šūnu infiltrāciju bronhu gļotādā (p = 0,027)
29 pacientiem tika atrasta neliela fibroze bronhu gļotādā, bet 13 pacientiem bija vērojamas izteiktas fibrotiskas izmaiņas.
Secinājumi
Vieglas un vidēji smagas astmas pacientu bronhu gļotādas raksturīgākās pārmaiņas ir epitēlija perēkļveida deskvamācija, bazālās membrānas nevienmērīgs sabiezējums, gludo miocītu hiperplāzija, jaukto dziedzeru hiperplāzija un sekretoro daļu hipertrofija, iekaisuma šūnu (eozinofilo leikocītu un limfocītu) infiltrācija un fibrozes veidošanās.
Iegūtie dati liecina, ka bronhu epitēlijs ir nepārprotami tieša bojājuma vieta astmas pacienta elpceļos. Elpceļu iekaisuma labilos faktorus - iekaisuma šūnu infiltrāciju un bronhu gļotādas tūsku var samazināt IGK terapija, tomēr elpceļu strukturālās pārmaiņas vairāk vērojamas smagākas bronhiālās astmas pacientiem un nav atkarīgas no slimības ilguma un saņemtās terapijas.
Atslēgas vārdi
Bronhu gļotāda, iekaisums, bronhiālā astma
Autori
Veids
Zin. grāds
Vārds
Uzvārds
Darbavieta(s)
Iesn.
DrMed
Aurika
Babjoniševa
P. Stradiņa KUS
Cits
Prof.
Māra
Pilmane
RSU, Anatomijas un Antropoloģijas institūts
Prez.
DrMed
Aurika
Babjoniševa
RSU Anatomijas un Antropoloģijas institūts
P. Stradiņa KUS
Pirm.
DrMed
Aurika
Babjoniševa
RSU Anatomijas un Antropoloģijas institūts
P. Stradiņa KUS