BĒRNU AUGŠANA UN ATTĪSTĪBA NO DZIMŠANAS LĪDZ SEŠU GADU VECUMAM.
Pamatinformācija
Pirmajos septiņos dzīves gados bērns apgūst pārvietošanās veidus, iemācās runāt, pilnveidojas viņa intelektuālā attīstība, pieaug ķermeņa fiziskais spēks, notiek intensīva skeleta pārkaulošanās un augšana, zobu maiņa, beidzas pirmais paātrinātas augšanas periods.
Metodes
Longitudinālā pētījumā apsekojām 228 bērnus no dzimšanas līdz 6 gadu vecumam. Pēc Martina - Sallera metodes reizi gadā mērījām galvenos fiziskās attīstības rādītājus: auguma garumu, masu, krūšu un galvas apkārtmērus, datus atzīmējot anketā.
Rezultāti
Pētījumā jaundzimušo zēnu auguma garuma vidējā vērtība bija 51,2 ± 2,0 cm; 6 gadu vecumā 118,8 ± 4,5 cm. Auguma garums no dzimšanas līdz 6 gadu vecumam palielinājās vidēji par 67,6 cm. Vislielākais ķermeņa garuma pieaugums konstatēts pirmajā dzīves gadā vidēji 26,4 cm, no 1 līdz 2 gadu vecumam 11.4 cm.
Jaundzimušo meiteņu vidējais auguma garums bija 50,4 ± 1,7 cm, 6 gadu vecumā 117,9 ± 4,6 cm. Meiteņu augums pieaudzis vidēji par 67.4 cm. Salīdzinot ar Seglenieces–Milleres pētījuma rezultātiem, auguma garums sešgadīgiem zēniem vidēji bija palielinājies par 2,5 cm, bet meitenēm par 2,6 cm. Antropometrisko parametru rādītāju izkliede vienā vecuma grupā ir liela, tātad bērni aug un fiziski attīstās individuāli.
Secinājumi
1. Intensīvāka bērna augšana garumā notiek pirmajos trīs dzīves gados abiem dzimumiem. Pirmajā dzīves gadā zēni izaug vidēji par 26,39 cm, meitenes 25,63 cm. Izteikts dzimuma dimorfisms nav konstatēts.
2. Gan zēniem, gan meitenēm novēro intensīvāku ĶMI pieaugumu 4 gadu vecumā, bet krūšu apkārtmērs intensīvāk pieaug vecumā no 4 līdz 5 gadiem, meitenēm šis rādītājs ir lielāks.
3. Galvas apkārtmērs zēniem un meitenēm vidēji ik gadu pieaug par 1–2 cm, krūšu apkārtmērs par 1,72 cm.
4. Mūsu pētījumā tika novērota vienmērīga bērnu augšana un attīstība, bet 20% gadījumos konstatētas individuālas variācijas.