AUGU SULU UN EKSTRAKTU CITOPROTEKTĪVĀS AKTIVITĀTES NOVĒRTĒŠANA
Pamatinformācija
Mērķis: Novērtēt augu sulu un ekstraktu citoprotektīvo un antioksidatīvo aktivitāti uz žurku kaulu smadzeņu multipotento mezenhimālo stromālo šunu (KS MMSŠ) kultūras in vitro oksidatīvā stresa apstākļos un mākslīgi izraisītas hipoksijas gadījumā.
Metodes
Pētījumā izdalīja un in vitro kultivēja KS MMSŠ kultūras no 6 Wistar līnijas žurku tēviņiem. Testēja natīvu auzu un pēc molekulārmasas (< 50 kDa) frakcionētu biešu sulu, zaļās tējas, mārdadža, melno piparu, melleņu, dzērveņu un kakao sēklu ekstraktus, kurkumīnu, ābolu sidra pulveri. Noteica tajos esošo fenolu savienojumu saturu, to citotoksiskumu un ietekmi uz KS MMSŠ dzīvotspēju in vitro mākslīgi izraisītas hipoksijas gadījumā un oksidatīvā stresa apstākļos. Hipoksija tika inducēta pārklājot šūnu kultūru ar minerāleļļas slāni. Oksidatīvais stress tika izraisīts pievienojot barotnei ūdeņraža peroksīdu 0.01M koncentrācijā. Dzīvotspējīgo šūnu skaits tika noteikts izmantojot MTT metodi.
Rezultāti
Statistiski būtisku citoprotektīvu aktivitāti uz žurku KS MMSŠ dzīvotspēju in vitro mākslīgi izraisītas hipoksijas gadījumā, salīdzinot ar kontroles variantu, uzrādīja ābolu sidra pulveris, mārdadža, melno piparu ekstrakts un pēc molekulārmasas frakcionēta biešu sula. Visefektīvāk oksidatīvo stresu KS MMSŠ novērsa īstā kakao pulvera un melleņu ekstrakts, kam bija arī visaugstākais fenolu savienojumu saturs.
Secinājumi
Augu ekstraktu izmantošana ir perspektīva oksidatīva stresa samazināšanā un šūnu kultūru dzīvotspējas saglabāšanā. Augu bioloģiski aktīvie savienojumi, kam piemīt antioksidatīvā aktivitāte, var samazināt oksidatīvā stresa nelabvēlīgo ietekmi išēmijas un hipoksijas gadījumā.