PUSAUDŽU VECUMA MEITEŅU PAŠNOVĒRTĒJUMS LATVIJĀ UN PASAULĒ
Pamatinformācija
Daudzās valstīs un arī Latvijā pieaug to bērnu un pusaudžu skaits, kuriem ir palielināta ķermeņa masa.
Pasaulē tiek veikti plaši pētījumi, kuri pierāda, ka ne vienmēr pusaudži arī ar savam vecumam atbilstošu ķermeņa masu, jūtas labi savā ķermenī .
Metodes
Pētījuma antropoloģiskie mērījumi veikti Rīgas skolās no 2012.gada novembra līdz 2013. gada martam. Darba veikšanai izmantotas divas anketas - Eating Attitudes Test (EAT-26), kas nosaka ēšanas traucējumus un Body Shape Questionnair ( BSQ-34)kas ir validēta anketa, kuru izmanto, lai noteiktu iespējamo neapmierinātību ar savu ķermeni.
Rezultāti
Pusaudžu vecums ir laiks, kad meitenēm notiek izmaiņas gan fiziskā, gan emocionālā ziņā. Viņu organismā notiek virkne pārmaiņu, kuras ne vienmēr meitenei ir pieņemamas un saprotamas. Tas var ietekmēt pusaudzes pašnovērtējumu un apmierinājumu ar savu ķermeni. Pēc BSQ pašnovērtējuma anketas datiem, vismazākais neapmierināto pusaudžu skaits ir 13 gadu vecumā, kas skaidrojams ar to, ka šajā vecumā ir novērojams straujš vidējā auguma garuma pieaugums , kas rada ĶMI un taukaudu kroku biezuma samazinājumu. Kanādā veiktajā pētījumā ĶMI pieaugums ir pakāpenisks ar salīdzinoši lielu pieaugumu 13 un 15 gadu vecumā: 12 gadu vecumā ĶMI ir 19.1 kg/m2, 13 gadu vecumā tas sasniedz 19.8 kg/m2, 14 gadu vecumā ir 20.3 kg/m2, bet 15 gadu vecumā tas jau ir 21.2 kg/m2.
Minesotā veiktajā transversālā pētījumā noteikts, ka 32.5 % respondentes nav apmierinātas ar savu ķermeni, kas, salīdzinot ar Rīgā veikto pētījumu, ir par 6.9% vairāk. Savukārt 24.8% respondentu, kurām nav aptaukošanās, nav apmierinātas ar savu ķermeni, salīdzinoši ar šī pētījuma rezultātiem tas ir par 5.41% vairāk.
Norvēģijā veiktā longitudinālā pētījumā pierādīts, ka 13 gadu vecumā meitenes ir vairāk apmierinātas ar savu ķermeni arī tad, ja ķermeņa svars ir palielināts nekā tās pašas pusaudzes 15 gadu vecumā.
Vērtējot respondentes, kurām ir palielināts svars, pētījums parāda, ka Rīgas pusaudzēm uztraukums par savu ķermeni ir lielāks(58,62%) nekā Minesotas vienaudzēm (46,5%). Tas norāda, ka salīdzinot ar ASV, Rīgā aptaujātās pusaudzes ir vairāk apmierinātas ar savu ķermeni ja svars ir normas robežās, bet līdzko tas palielinās, pieaug neapmierinātība.
Secinājumi
Pieaugot ĶMI un taukaudu kroku biezumam, pieaug Rīgas skolu meiteņu neapmierinātība ar savu ķermeni.
25.75% respondentes ir neapmierinātas ar savu ķermeni, 36% no tām ir palielināta ķermeņa masa.