DEPRESIJAS UN TRAUKSMES SIMPTOMU MAZINĀŠANA AR MĀKSLAS TERAPIJU-GRŪTNIECĒM AR DRAUDOŠU ABORTU.
Pamatinformācija
Pēdējo piecu gadu zinātniskās publikācijas un PVO dati pierāda antenatālas depresijas un trauksmes ietekmi attiecībā uz grūtniecības sarežģījumiem, dzemdību komplikācijām, augļa attīstības traucējumiem,kā arī neārstētas antenatālas depresijas un trauksmes noteicošo ietekmi pēcdzemdību depresijas izcelsmē.
Darba mērķis: 1. Pārbaudīt,vai depresijas un trauksmes simptomi korelē ar draudošu abortu. 2. Pārbaudīt,vai mākslas terapija mazina depresijas un trauksmes simptomus grūtniecēm ar draudošu abortu. 2. Pārbaudīt,vai pētījuma rezultāti ir noturīgi pēc mēneša.
Metodes
1. Literatūras analīze par mākslas terapiju darbā ar grūtniecēm un depresijas un trauksmes simptomiem (97 avoti). 2. Pētījuma dalībnieku pirmsizpētes (n=64) un pēcizpētes (n=60) anketēšana, izmantojot Trauksmes stāvokļa- iezīmes pašnovērtējuma anketu (STAI Form Y-1) un Beka depresijas aptauju II (BDAII). 3. Pirmsizpētes anketa ar daļēji strukturētu interviju dalībnieku atlasei un dokumentu analīze.4. Mākslas terapija (13 sesijas) izpētes grupā. 5. Atkārtots mērījums pēc mēneša izpētes grupai, lai pārbaudītu pētījuma rezultātu noturību.
Rezultāti
Iegūtie pētījuma rezultāti apstiprināja pētījuma hipotēzes,ka depresijas un trauksmes simptomi statistiski nozīmīgi korelē ar draudošu abortu,un,ka pēc mākslas terapijas statistiski nozīmīgi mazinās depresijas un trauksmes simptomi grūtniecēm. Rezultātu noturība saglabājas arī mēnesi pēc mākslas terapijas. Mākslas terapijā grūtniecēm grupā mērķis bija mainīt trauksmes un baiļu uztveri, mazinot negatīvās emocijas- baiļu,trauksmes izjūtu, automātiskās domas,mainot kļūdainu domāšanu,meklējot alternatīvus uzvedības modeļus un veicot pašvērtējuma paaugstināšanu,sava ķermeņa tēla pieņemšanu,kreativitātes attīstību,palīdzot starppersonu konfliktu risināšanā.
Secinājumi
Mākslas terapija ir efektīvs instruments darbā ar grūtniecēm,lai uzlabotu sievietes psihoemocionālo stāvokli,mazinātu depresijas un trauksmes simptomus, caur to mazinot arī draudoša aborta radīto simptomātiku. Ieteicama sadarbība ar ginekologiem- dzemdību speciālistiem,ģimenes ārstiem un vecmātēm,lai plašāk lietotu praksē mākslas terapiju sievietēm grūtniecības laikā depresijas un trauksmes simptomu nemedikamentozā mazināšanā.